Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Szczęście za wszelką cenę

Patrzę na okładkę i nie mogę doczekać się czytania... przewracam pierwszą stronę, smakuję kilku wersów i już wiem, że to będzie dobra książka. Wtapiam się w atmosferę Gretkowskiej, jej świata przepełnionego mocnymi emocjami, który z każdą kartką wyrzuca coraz więcej bólu i smutku...

Agent. Miłość z góry skazana na niepowodzenie.Hanna i Szymon - szczęśliwe małżeństwo z czterdziestoletnim stażem mieszkające w Tel Awiwie. Ale to tylko pozory. Ona - emerytowana lekarka, która boi się wracać do Polski, w której zaznała bólu i upokorzenia rodziny. On - informatyk, prowadzący własną firmę i interesy w Polsce. Pomiędzy nimi ból i depresja Szymona, która pojawiła się po śmierci ich syna Seula. Jednak czy to depresja jest powodem braku seksu między nimi, braku fizycznej bliskości? Mężczyzna prowadzi grę, której Hanna jest nieświadoma.

Półnagi Szymon w czarnych lakierkach i spodniach od smokingu odczytywał nazwy leków z plastikowych buteleczek. Przybliżał je przed zsuwające się mu okulary.

- Cardiac.- Popił pastylkę sokiem wyciśniętym wprost do ust z przekrojonej pomarańczy. - Witaminy, żeń-szeń, dwie dziennie. - Posmakował i połknął garść tabletek.- Prozac. - Potrząsnał butelką. Uruchomił komputerowy kalendarz, zeby odliczyć osiem biało-zielonych kapsułek. Powinien je połknąć od poprzedniej niedzieli. Wsypał tabletki do koperty zaadresowanej na jego firmę. Pakunek wylądował w koszu pod biurkiem. Przysypał go starymi wydrukami.1

Hanna myśli, że częste wyjazdy Szymona do Polski w interesach są ucieczką od bólu, od wspomnień ich syna. Za każdym razem cierpliwie czeka i po powrocie przygotowuje mu aromatyczne kąpiele. Tymczasem Szymon... prowadzi podwójne życie. W Polsce czeka na niego Dorota, szaleńczo w nim zakochana młoda kobieta, którą on bardzo pożąda i pragnie. Dała mu szczęście po miesiącach cierpień i letargu. Dała mu syna, Dawida, który jest oczkiem w głowie tatusia... W tej kombinacji podwójnej miłości czai się zapowiedź ogromnej katastrofy...Smutna, przejmująca opowieść o namiętności, a także wnikliwe spojrzenie na kwestię przebaczania. Gretkowska dotknęła niezwykle powszechnego w obecnych czasach problemu zdrady, nad którym warto się zastanowić przy tej książce. Autorka idealnie oddaje emocje bohaterów dzięki zastosowaniu licznych epitetów oraz dosadnych określeń, bez których ta powieść byłaby mdła i taka, jakich wiele. Po raz kolejny Gretkowska dotyka ludzkiej duszy z wprawą analityka, ukazując to, co w nas najgorsze...słabości człowieka.

 

--------------------------------------------------------------------------------------------

1) M. Gretkowska, Agent. Warszawa 2012, s.19.

 

sobota, 23 czerwca 2012, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
felicja79
2012/06/23 12:05:19
Bardzo ciekawa recenzja! Muszę w końcu skusić się na jakąś powieść tej autorki!
-
avo_lusion
2012/06/23 12:33:23
Właśnie - nazwisko tak znane, a ja nie przeczytałam jeszcze żadnej książki! Czas to nadrobić!!
-
krainaczytania
2012/06/23 19:07:16
Nie wiem czy to Ty pisałaś, czy czytałam to u kogoś innego, że ta Autorka lubi mocne uderzenia i nie szczędzi na wulgaryzmach, co mi w nadmiarze jakoś nie bardzo pasuje. Jednak mimo wszystko chciałabym w końcu przeczytać coś p. Gretkowskiej, a ten "Agent" wydaje mi się ciekawy :-)
-
dofifi
2012/06/23 20:10:59
Polkę i Europejkę czytałam, teraz pozostaje posmakować Agenta. Mam tendencję do pomijania współczesnej literatury polskiej... a przecież jest co czytać :)
-
2012/06/23 20:27:14
Krainaczytania: możliwe,że czytałaś u mnie recenzje książki Trans,która ociekała wręcz wulgaryzmami,jednak Agent jest trochę inny. Naprawdę polecam.
Dofifi: o tak,zdecydowanie jest co czytać. Uważam,że Agent,Miłość po polsku i Kobieta i mężczyźni są dużo lepsze od tych,które czytałaś.
-
2012/06/26 18:41:29
Wysłuchałam wywiadu z autorką, w którym m.in. wyjaśniła, dlaczego bohater podawał się za agenta konkretnego wywiadu. Odniosłam wrażenie, że warto tę książkę przeczytać. Twoja recenzja też skłania do realizacji zamiaru. Poczekam aż znajdę książkę w bibliotece.
-
2012/06/27 22:07:30
Naprawdę polecam!
Lubię czytać Co czytać?