Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Miłość przy świetle dwóch księżyców

Jeżeli nie rozumiesz bez tłumaczenia, to znaczy, że nie zrozumiesz, choćbym ci nie wiem ile tłumaczył 1

1Q84 to zawarta w trzech tomach historia Aomame i Tengo. Oboje poznali się w dzieciństwie, jednak los szybko ich rozdzielił. Każde z nich w dorosłym życiu ma w głowie elektryzujący obraz dotyku swoich rąk.  Aomame jest instruktorką sztuk walki, a momentami płatną morderczynią. Tengo to skromny nauczyciel matematyki, który w zaciszu swojego mieszkania pisze powieść. Chodź nie są tego świadomi, oboje w różnych okolicznościach wspominają szkolne lata i moment ich pierwszego spotkania. Pewnego dnia Aomame, na jednej z tokijskich autostrad, przedostaje się z roku 1984 do świata 1Q84, w którym istnieją dwa księżyce i rozprzestrzeniają się Little People. Wkrótce Tengo, za sprawą pięknej Fukaeri, także przedostaje się do tego świata. Oboje desperacko próbują się odnaleźć, w świecie pełnym przygód, zawiłości i tajemnic...


Murakami po raz kolejny zabiera czytelnika w podróż po fantastycznie skonstruowanym świecie, w którym wszystko jest dokładnie przemyślane i opisane. Pisarz idealnie zaciera granice między równoległymi światami, co powoduje, że czytelnik na początku lektury jest nieco skołowany, jednak z każdą kartą świat 1Q84 jest coraz bardziej wciągający. Stworzone przez Murakamiego postacie są niezwykle interesujące i barwne, a w miarę postępu czytania odkrywają przed czytelnikiem kolejny kawałek siebie. Przeplatające się wątki tworzą misternie skonstruowaną historię, która ma wiele zawiłości i tajemnic. Jak zwykle za pośrednictwem swoich książek, Murakami przekazuje czytelnikowi wiele interesujących i zapadających w pamięć puent, dlatego warto mieć przy sobie ołówek. 

 

Często uwagę i zainteresowanie innych przyciąga nie uroda czy jej brak, a naturalność i urok ożywionych emocjami rysów. 2

 

 

Notka krótka, ponieważ tej książki za bardzo nie da opisać się słowami, trzeba przeczytać, żeby poczuć magię świata 1Q84 i emocje Tengo i Aomame. 

 

----------------------------------------------------------------------

1) H. Murakami, 1Q84 T.2. Warszawa 2011.

2) H. Murakami, 1Q84 T.1. Warszawa 2010, s.22. 

niedziela, 22 kwietnia 2012, bibliotekarkaczyta
Tagi: Murakami 1Q84

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/04/22 11:55:02
Miałam podejście do tego pisarza, ale poległam. Może kiedyś wrócę, bo widzę, że jednak dla wielu jest on fantastyczny...:)
-
dofifi
2012/06/21 22:16:00
Zgadzam się - tę książkę czyta się wspaniale. A o wrażeniach trudno się wypowiedzieć...
Lubię czytać Co czytać?