Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Tajemnica czerwonej wstążki

Hesjövallen. Ostry mróz. W małej szwedzkiej miejscowości zostają zamordowani niemal wszyscy jej mieszkańcy, którzy więzami krwi byli ze sobą spokrewnieni.

Odkrycie, którego dokonało troje policjantów, nie miało sobie równych w dotychczasowej historii szwedzkiej kryminalistyki. Przechodzili od domu do domu z wyciągniętą bronią. Wszędzie znajdowali martwych ludzi. Leżały tam psy i koty zarąbane na śmierć, nawet papuga z odciętą głową. Znaleźli dziewiętnaście ciał;wszyscy byli starzy, poza chłopcem w wieku około dwunastu lat1 

Brak tropów, brak śladów. Policja podejrzewa psychopatycznego szaleńca, który miał szczegółowo pracowany plan. W trakcie oględzin policjanci znajdują na śniegu kawałek czerwonej wstążki, która jest jedynym pozostawionym śladem. Tymczasem w Helsingborgu niezaangażowana w sprawę sędzia Birgitta Roslin odkrywa, że jest spokrewniona z dwiema ofiarami i rozpoczyna swoje własne śledztwo. Wpada na trop Chińczyka, który może być odpowiedzialny za masakrę. Nie podejrzewa, że jej trop wiedzie aż do Pekinu, w którym czyha na nią ogromne niebezpieczeństwo. Jak się okaże korzenie morderstw w szwedzkiej wiosce sięgają kilkadziesiąt lat wcześniej...

Mistrzowsko skonstruowany kryminał, z kawałkiem historii i mentalności chińskiej społeczności. Inteligentny i  zaskakujący na każdej stronie. Muszę przyznać, że zmieniłam zdanie na temat Mankella, nie polubiłam jego książek z komisarzem Wallanderem, jednak ta wciągnęła mnie ogromnie i z pewnością na niej nie poprzestanę. 

 

---------------------------------------------------------------

1) H.Mankell, Chińczyk.Warszawa 2009, s.22. 

 

niedziela, 29 kwietnia 2012, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/04/29 12:00:12
O! A więc Mankell jednak potrafi wciągnąć na maksa?? Muszę to zbadać:*
-
krainaczytania
2012/04/29 14:27:34
Już od jakiegoś czasu poluję na książki tego autora, ale na razie ponoszę klęskę. Może kiedyś mi się uda :-)
-
2012/04/29 15:12:37
Polecam Chińczyka :-) naprawde warto :-)
-
tommyknocker
2012/04/29 18:40:53
Zgadzam się z Twoją recenzją, książka świetna !
-
beatrix73
2012/05/06 11:27:31
Ja natomiast uwielbiam całą serię z Wallanderem - czytałam ją dość dawno i nigdy nie mogłam doczekać się kolejnej części.
Co do "Chińczyka" to chyba druga dobra opinia o tej książce - mam w domu i na pewno przeczytam. Trochę martwiło mnie, że wiele osób ją krytykuje. Super, że jednak jest inaczej i warto.
Pozdrawiam.
-
Gość: Bebe, *.adsl.alicedsl.de
2012/05/08 10:31:01
Coś dla Ciebie: ryms.pl/wydarzenie_szczegoly/1753/index.html

Pozdrawiam,
Bebe
Lubię czytać Co czytać?