Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Operacja "Traktat Paryski"

Aby zrozumieć teraźniejszość Rosji, trzeba poznać jej przeszłość1.

W trakcie dziennikarskiego śledztwa w sprawie niebezpiecznych interesów byłych agentów KGB, ginie dwoje rosyjskich reporterów. Alex Lubin zostaje zamordowany w jednym z francuskich kurortów zimowych tuż po zameldowaniu w hotelu. Nagle, szybko, w białych rękawiczkach. Kilka dni później sprawę przejmuje jego kolega, Borys Ostrowski. Wyjeżdża on do Rzymu, by przekazać swoje podejrzenia Gabrielowi Allonowi – agentowi izraelskiego wywiadu, który może przeszkodzić byłym agentom KGB, handlującym najnowocześniejszą rosyjską bronią, która ma pomóc Al-Kaidzie w kolejnych zamachach terrorystycznych na najbardziej znienawidzony przez oba państwa kraj - Stany Zjednoczone. Mimo ogromnej czujności obu mężczyzn i wielokrotnych kontroli, Borys zostaje zamordowany wśród tłumu turystów w  Bazylice Świętego Piotra, tuż przed spotkaniem z Allonem. Niepostrzeżenie wstrzyknięto mu w ramię rosyjską truciznę, która w ułamku sekundy paraliżuje układ oddechowy. W trybie pilnym Gabriel zostaje powołany przez szefostwo izraelskiego wywiadu do tajnej misji w Rosji. Mężczyzna, idąc tropem zabójstwa  Borysa, trafia na ziemie dawnego Związku Radzieckiego, gdzie rozpoczyna grę według reguł Moskwy:

Zakładaj, że w każdym pokoju jest podsłuch i każda rozmowa telefoniczna jest kontrolowana. Zakładaj, że każdy, kogo spotkasz, jest pod kontrolą przeciwnika. I nie oglądaj się za siebie. Nigdy nie jesteś zupełnie sam…2

 

Na miejscu, by móc zdobyć informację o śledztwie Borysa, Allon rozpoczyna zabawę w kotka i myszkę z agentami Federalnej Służby Bezpieczeństwa, która jest zdolna do wszystkiego, by pozbyć się natrętnej muchy, jaką okazuje się być węszący Gabriel…

 

Znakomity thriller Daniela Silvy jest niezwykle wciągający. Zaskakująca, wartka akcja, która dzieje się w kilku miejscach na świecie, przykuwa uwagę na każdej stronie.  Powieść obfituje w intrygi, podstępy, prowokacje, czyli wszystko to, co powinna mieć idealna powieść szpiegowska.  Ogromny plus dla autora za to, że nie zaszufladkował Gabriela Allona jako superbohatera, któremu wszystko idzie jak z płatka. Dzięki temu czytelnik nie jest znudzony, tylko chce więcej…więcej… mimo tego, że oczy zamykają się już ze zmęczenia po całym dniu pracy.

----------------------------------------------------------------------------------

1) D. Silva, Reguły Moskwy.Warszawa 2010, s. 83.

2) Tamże, s.74.

niedziela, 05 lutego 2012, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2012/02/05 13:11:00
Heh, jak ja lubię takie pasjonujące, wciągające książki, które nie dają ci spać... Dla mnie to zawsze najlepsza z możliwych rekomendacji :):)
-
krainaczytania
2012/02/05 18:39:12
O, to coś dla mnie :-) Uwielbiam, kiedy w książce dużo się dzieje. Ostatnio coraz częściej sięgam po thrillery :-)
-
2012/02/06 17:21:08
A okładka też interesująca:) A tak w ogóle Rosja jest modna wśród zachodnich pisarzy.
Lubię czytać Co czytać?