Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Little working girls

Rodzicom wydaje się, że znają swoje dzieci. Sąsiedzi mówią: taka była poukładana, mówiła "dzień dobry", niczym się nie wyróżniała. Jednak w główce każdej 14-letniej dziewczynki dzieje się wiele i trzeba wielkiej spostrzegawczości, by dostrzec, że nie wszystko jest tak jak być powinno...

"Czy wiesz skąd Twoja córka ma pieniądze?

Czy wiesz,  z kim się przyjaźni?

Czy wiesz, co robi, gdy jest poza domem?"

Matka 14-letniej Jasmin nie wiedziała, była zbyt zajęta najpierw śmiercią swojej szkolnej miłości, a później pracą w prywatnym gabinecie lekarskim. Jej córka Jasmin miała jedno wielkie pragnienie - być piękną i cool, tak jak jej idolki ze ściennych plakatów. Pewnego dnia do jej klasy trafia nowa uczennica Linda, która ma wszystko, czego pragnie każda nastolatka - urodę, kasę i powodzenie. Jej matka - była miss, nie interesuje się, czym zajmuje się jej córka po lekcjach. Linda ma nieograniczony dostęp do internetu i pieniędzy matki. Dla wrażliwej Jasmin ,Linda staje się boginią, kimś, komu trzeba dorównać. Pewnego dnia, Linda wciąga ją do pracy w sklepie zoologicznym, który jest przykrywką dla Wet Pet Clubu - podziemnego seksbiznesu. Linda i Jasmin zrobią wszystko dla starszych panów, byle tylko dostać nowe błyskotki i wielką kasę. Toksyczna przyjaźń dziewcząt doprowadza do śmierci Lindy i porwania Jasmin w jeden z grudniowych wieczorów. Dziewczynka stała się niewolnicą swojego Pana, erotyczną zabawką niezaspokojonego pisarza...

 

Książka Snellman jest wstrząsająca, lecz jednocześnie porywająca i dająca do myślenia. Opisuje sytuację dziewczynek z każdej strony - zarówno ze strony matki Jasmin jak i porwanej dziewczynki. Autorka powstrzymuje się od krytyki i oceny bohaterów, ja jednak miałam ochotę wielokrotnie wykrzyczeć, swoją opinię na temat matek dziewczynek, ponieważ Snellman przytoczyła przykład wyjątkowo roztrzepanych matek. Książka idealnie pokazuje jak wpływowe są dzieci i ile potrafi wyrządzić złego toksyczna przyjaźń. Niestety, historia Lindy i Jasmin nie odwróci biegu wydarzeń, jednak może ostrzec rodziców, by zwracali większą uwagę na swoje pociechy.

 

Ocena 5/6 

wtorek, 25 października 2011, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
2011/10/25 17:15:21
Kolejna mądra i pouczająca lektura, szczególnie dla rodziców dorastających dzieci. Kiedyś oglądałam w TV bardzo podobny film, tylko że zakończenie było tragiczne. Pozdrawiam :-)
-
avo_lusion
2011/10/25 19:48:51
Słyszałam o tej książce, potwierdzasz moje przypuszczenia, że to świetny kawałek literatury, która daje do myślenia...
Lubię czytać Co czytać?