Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Kat i jego ofiara

"Tarantula" - historia kata i jego ofiary. Najpierw poznajemy Richarda Lafargue, wziętego chirurga plastycznego, który zdaje się być zafascynowany pięknem przyrody. Ogląda w swoim ogrodzie piękne łabędzie, podziwia odurzające swym zapachem róże... Na pierwszy rzut oka wydaje się być człowiekiem łagodnym, emocjonalnym i może sentymentalnym... Jednak już po chwili czytelnik orientuje się, że coś jest nie tak. Z okien jego domu dobiegają dźwięki piosenki "The Man I Love" i Richard wpada w furię. I tak poznajemy Ewę, zamkniętą za trzema ryglami. Już po chwili wiadomo, że kobieta jest niewolnicą Richarda, jego maskotką, z którą robi co chce. Równocześnie autor przedstawia nam historię młodego mężczyzny, który nie wie, gdzie się znajduje i co się wydarzyło w pewien letni upalny wieczór...Z każdą kolejną stroną dowiadujemy się więcej, młody mężczyzna wie, że jest więziony przez faceta, któremu dał przezwisko Tarantula. 

"Tak, był Tarantulą. Jak pająk podstępny i tajemniczy, okrutny i bezlitosny, zachłanny i nienasycony w swoich nieodgadnionych pragnienach chował się gdzieś i tkał miesiącami pajęczynę, złotą klatkę, której był strażnikiem, a ty więźniem."

Celowo przerwałam w tym momencie, ponieważ nie chciałabym wyjawić puenty. Lepiej samemu odkryć, jaka tajemnica drzemie w tej historii. Książkę czyta się bardzo szybko (wciąga, a poza tym ma tylko 142 str.), jest świetnie napisana, z każdą stroną coraz bardziej zaskakuje. Idealnie pokazuje do czego zdolny jest człowiek w akcie zemsty za skrzywdzenie najbliższej mu osoby. Autor porusza także temat podwójnej osobowości człowieka. Wcale się nie dziwię, że Almodovar podjął się zekranizowania tej powieści ("Skóra, w której żyję").

Ocena 6/6

niedziela, 30 października 2011, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
avo_lusion
2011/10/31 08:05:16
Miałam wielką ochotę na film, super sprawa :) Almodovar to wielki reżyser. Widzę, że książka jest równie genialna!! Tak więc - najpierw książka, później film :)
-
tommyknocker
2012/01/17 20:51:31
Ta książka na długo zapada w pamięć. Mocna lektura !
Lubię czytać Co czytać?