Książka - to mistrz, co darmo nauki udziela, kto ją lubi - doradcę ma i przyjaciela, który z nim smutki dzieli, pomaga radości, chwilę nudów odpędza, osładza cierpkości.
Blog > Komentarze do wpisu

Tajemnica A.A.

W okienku numer jeden siedziała Stine Grette i odliczała siedemset trzydzieści koron dla chłopca w niebieskiej robionej na drutach czapce, który przed chwilą podał jej polecenie wypłaty. Za każdym razem, gdy kładła banknot na ladzie, błyskał brylant na serdecznym palcu jej lewej ręki. [...] W tym momencie drzwi do banku otworzyły się i do środka weszło dwóch mężczyzn, jeden wysoki, drugi niski, ubranych identycznie w ciemne kombinezony. [...]

 - Pieniądze! - pisnął jeden z nich - Otwierać drzwi!

Tak rozpoczyna się kryminał Jo Nesbø "Trzeci klucz". Już przy peirwszych zdaniach zaczynam przebierac nogami z podniecenia, bo od razu coś zaczyna się dziać. W uszach zaczyna szumieć krew, poziom adrenaliny rośnie, a mój wzrok chłonie każdą literkę tekstu. Jednak po chwili moje serce uspokaja się, bowiem okazuje się, że to codzienny żart Panów od przewozu gotówki z banku Nordea.

Zegar wybija godzinę 15.21 i właśnie wtedy wszystko się zaczyna. Drzwi ponownie się otwierają, z czarnego kombinezonu mężczyzna wyciąga czarno-oliwkowy karabin AG3.

- This is a robbery. Nobody moves!

Mężczyzna przyłożył lufę  karabinu do karku Stine, pochylił się nad nią i szepnął jej coś do ucha. Ona jeszcze nie wpadła w panikę, ale Harry widział, że piersi unoszą jej się i opadają, jak gdyby delikatne ciało, opięte białą bluzką, która nagle zrobiła się jakby za ciasna , nie dostawało dostatecznej ilości powietrza.

- Helge! Klucze do bankomatu - wyszeptała - bo inaczej... on mnie zabije...

I znowu kolejny dreszczyk emocji, tym razem już na dłuższą metę. Komisarz Harry Hole zostaje przydzielony do grupy rozpracowującej Ekspedytora - człowieka, która napadł na bank Nordea, nie pozostawiając po sobie żadnego śladu. W trakcie śledztwa Hole zostaje wezwany do samobójstwaa w żółtej kamienicy...kamienicy, którą Hole dobrze znał. Na miejscu znajduje swoją dawną kochankę, z którą spędził poprzedni wieczór...jednak nic z tego spotkania nie pamięta. Harry znajduje przy Annie klucze z napisem "A.A." oraz zdjecie z nieznanymi osobami. Mimo iż wszystko wskazuje na próbę samobójczą, Hole postanawia rozpocząć śledztwo na własną rękę. Jednocześnie stara się, by koledzy z wydziału nie powiązali jego osoby z Anną...

Świetny książka, aż iskrzy od napięcia, jaki wprowadza autor do jej fabuły. Szczególnie polecam fanom skandynawskich kryminałów. Historiiarozwija się coraz szybciej, ukazując kolejne fałszywe tropy. Czytając "Trzeci klucz" zaczynasz podejrzewać każdego o mataczenie, o maczanie palców w prowadzonych przez Harrego spraw. To jest właśnie ten dreszczyk emocji, który lubię najbardziej, który powoduje, że chce więcej...więcej...więcej...


Ocena 6/6

czwartek, 15 września 2011, bibliotekarkaczyta

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack w tym blogu jest moderowany. TrackBack URL do wpisu:
Komentarze
felicja79
2011/09/15 11:50:18
O! Brzmi bardzo ciekawie. Nie znam autora, ale lubię kryminały, więc nazwisko zapisuję i poszukam w bibliotece :-)
-
avo_lusion
2011/09/15 18:43:24
To literatura w moim stylu, o autorze słyszałam. Mam nadzieję, że zakupią do biblioteki. Rozumiem, że ty w takowej pracujesz?
-
bibliotekarkaczyta
2011/09/17 12:56:54
Tak, pracuje w bibliotece miejskiej od 3 lat:)
-
2011/09/17 12:58:06
I mam wszystkie książki Nesbo i są bardzo rozchwytywane! Jeszcze raz polecam!
-
avo_lusion
2011/09/18 20:44:37
Ehhh, ale ci zazdroszczę. Marzę o takiej pracy. Ale po polonistyce, raczej nie mam szans takowej dostać.
-
avo_lusion
2011/09/19 15:17:34
Odpisałam u mnie, w niedzieli z klasyką, napisz do mnie, bo zainteresowałaś mnie tematem.
Lubię czytać Co czytać?